На Преп. Наум Охридски во Лесновскиот Манастир

image

На Преп. Наум Охридски во Лесновскиот Манастир

На 05.01.2022 год. кога го чествуваме споменот на Преп. Наум Охридски; преп. Нифонт Чудотворец,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на јеромонах Исак и ереј Серафим, отслужи Света Архиерејска Литургија во параклисот посветен на Преподобниот Наум Охридски. при Лесновската обител, На крајот од Светата Литургија,

 Митрополитот Брегалнички г. Иларион одржа содржајна беседа, а потоа го благослови и пресече празничниот леб.