Св. Архиѓакон Стефан - 3 ден Божик

image

Св. Архиѓакон и Првомаченик Стефан - 3 ден Божик во Радовиш

На 09.01.2022 год. кога го чествуваме споменот на Светиот Архиѓакон и Првомаченик Стефан - 3 ден Божик,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Пророк Илија“ во Радовиш. На крајот од Литургијата

Митрополитот го поздрави верниот народ со радосниот поздрав Христос се роди! - Навистина се роди!