Литургија во Манастирот Св. Вмч. Пантелејмон

image

Литургија во Манастирот Св. Вмч. Пантелејмон - Кочанско

На 15.01.2022 год. кога го чествуваме споменот на  Претпр. на Богојавление; Св. Силвестер и преп. Серафим Саровски,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во параклисот „Преп. Серафим Саровски“ при женскиот манастир „Св. Вмч. Пантелејмон“ - кочанско.

На Светата Архиерејска Литургија, Митрополитот г. Иларион одржа пригодна беседа и го благослови и пресече празничниот леб.