Свети Наум Охридски во Радишани - Скопје

image

Свети Наум Охридски во Радишани - Скопје

На 03.07.2022 година, Преп. Наум Охридски, св. свешт-мч. Методиј Патарски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва г.г. Стефан, Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан, Архиереј при СПЦ, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и свештенослужители од Будимската, Темишварската и Скопската Епархија, отслужија Света Архиерејска Литургија во храмот

посветен на „Св. Наум Охридски“ во Радишани - Скопје. На Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан.