Опело на покојниот проф. д-р Методи Чепреганов

image

Опело на покојниот проф д-р Методи Чепреганов во Скопје

На 11.07.2022 година, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан и Митрополитите Преспанско-пелагониски г. Петар и Повардарски г. Агатангел, извршија опело на покојниот проф д-р Методи Чепреганов,

во присуство на бројни негови роднини, пријатели и почитувачи. Вечнаја памјат и Царство Небесно!