Чествување на Светите Апостоли Петар и Павле - Петровден

image

Чествување на Светите Апостоли Петар и Павле - Петровден во Кочани

На 12.07.2022 година, кога Светата Православна Црква прави спомен на Светите Апостоли Петар и Павле - Петровден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани. На крајот од Литургијата Митрополитот одржа содржајна беседа, а верниот народ

се причести со Телото и Крвта Христова.