Собор на 12-те Апостоли - Павловден

image

Собор на 12-те Апостоли - Павловден во Виница

На 13.07.2022 година, кога Светата Православна Црква прави спомен на Собор на 12-те Апостоли - Павловден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен и свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужија Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Архангел Михаил“ во Виница. За време на Литургијата со одлука на САС на МПЦ-ОА со чин ставрофор беше одликуван протоерејот Горан Ангелов од Виница. На крајот од Литургијата Митрополитот Европски г. Пимен одржа содржајна беседа, а верниот народ се причести со Телото и Крвта Христова. По завршувањето на Литургијата се изврши Свечена Литија

со иконата на Св. Апостол Павле до параклисот посветен на овој апостол кој се наоѓа на Градскиот Плоштад каде се изврши мал водосвет и се благослови и пресече празничниот леб.