Преосветување на храмот „Свети Јован Крстител“ во с.Лески - Виница

image

Преосветување на храмот „Свети Јован Крстител“ во с.Лески - Виница

На 04.09.2022 година, Недела 12-та по Педесетница, св. мч-ци Агатоник, Зотик, Зинон и др.; св. мч-чка Антуса,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, изврши преосветување на храмот „Свети Јован Крстител“ во с. Лески - Виница, а потоа отслужи Света Архиерејска Литургија. На крајот од Литургијата, Митрополитот г. Иларион одржа содржајна беседа,

а верниот народ се причести со Телото и Крвта Христови. На многаја лета!