Празнична Вечерна богослужба во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Ново Село

image

Празнична Вечерна богослужба во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Ново Село - Штип

На 27.08.2022 година, во навечерието на празникот Успение на Пресвета Богородица - Голема Богородица,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Празнична Вечерна Богослужба во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Ново Село - Штип. На крајот од Вечерната Богослужба,

Митрополитот г.Иларион го благослови и пресече петолебието, се испејаа статиите на Успението и се изврши литија.