Манастирска слава во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ - Р. Србија

image

Манастирска слава во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ - Р. Србија

На 01.11.2022 година, Преподобен Прохор Пчињски, прен. мошти на св. Јован Рилски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, на покана од Епископот Врањски г. Пахомиј, Архиереј на СПЦ, чиноначалствуваше на Светата Архиерејска Литургија, по повод манастирската слава на манастирот „Св. Прохор Пчињски“ во Р. Србија, во сослужение на Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, Епископот Врањски г. Пахомиј и свештенослужители од СПЦ и МПЦ-ОА. На крајот од Литургијата, Митрополитот Брегалнички г. Иларион одржа содржајна беседа

и го благословија и пресекоа празничниот леб.