Отсекување на главата на Св. Јован Крстител - с.Горни Подлог

image

Отсекување на главата на Св. Јован Крстител - с.Горни Подлог - Кочани

На 11.09.2022 година, Недела 13-та по Педесетница, Отсекување на главата на Свети Јован Претеча и Крстител, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Отсекување на главата на Св. Јован Крстител“ во с. Горни Подлог - Кочани. На крајот од Литургијата, Митрополитот г. Иларион одржа содржајна беседа,

изврши мал водосвет и го благослови и пресече празничниот леб.