Празнична Вечерна богослужба во манастирот во с. Ѓуриште

image

Празнична Вечерна богослужба во манастирот во с. Ѓуриште - Свети Николе

На 20.09.2022 година, во навечерието на празникот Рождество на Пресвета Богородица - Мала Богородица,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Празнична Вечерна Богослужба во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Ѓуриште - Свети Николе. На крајот од Вечерната Богослужба,

Митрополитот г.Иларион го благослови и пресече петолебието, и одржа содржајна беседа.