Хиротонија на Архимандритот Алексеј за Епископ Хвостански

image

Хиротонија на Архимандритот Алексеј за Епископ Хвостански

На 13.11.2022 година, Недела 22-ра по Педесетница, Св. ап. Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, сослужуваше на Светата Архиерејска Литургија и Хиротонија на Високодостојниот Архимандрит Алексеј за Епископ Хвостански и викар на Патријархот Српски, на Светата Архиерејска Литургија чиноначалствуваше Неговата Светост Патријархот Српски г. Порфириј во сослужение на повеќе Архиереи и свештенослужители, во

храмот „Св. Сава“ во Белград - Р.Србија.