Томина Недела во Лесново

Could not open a directory stream for /home/bregalnickaeparh/public_html/images/stories/tomina//

На 11. 04. 2010 година – Томина Недела (Препод. Марко и Кирил, препод. Јован Пустиник), во манастирот Свети Гаврил Лесновски во Лесново, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со братството, отслужи света архиерејска литургија. На крајот од светата литургија Митрополитот г. Иларион произнесе пригодна беседа.