Крстовден во Радовиш

Could not open a directory stream for /home/bregalnickaeparh/public_html/images/stories/krst//

На 27. 09. 2010 година на Празникот Воздвижение на св. Крст – Крстовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од радовишкото архиерејско намесништво, откако го изнесоа и Му се поклони на Светиот Крст, отслужи света архиерејска литургија во храмот посветен на Светиот пророк Илија во Радовиш. На крајот од светата литургија, Митрополитот г. Иларион, произнесе пригодна беседа кон присутните верници за силата и дејството на животворниот Крст, како наше силно оружие против секакво зло и исто така од името на свештенството, монаштвото, православнот народ од Брегалничката епархија и од Свое Лично Име, на Црковните Настојатели при храмот Св. пр. Илија во Радовиш, кои се грижат за чистотата и велелепието на храмот им додели благодарница.