ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! – НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!

image

Биењето на камбаните пред полноќ ги повика граѓаните од Штип масовно да го прослават најголемиот христијански Празник над Празниците Воскресението Христово – ВЕЛИГДЕН, во Соборниот храм „Св. Николај“, каде што богослужеше Митрополитот Брегалнички г. Иларион.                                                                                                                                                                                             На полноќ Митрополитот Брегалнички г. Иларион од платото пред Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип на своите верни чеда им го честита Најголемиот и Најрадосниот Христијански Празник со торжествениот поздрав:ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! – НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!    По што се упати во храмот и отсужи Света Воскресенска Литургија.